Nowe pomoce Montessori w naszym przedszkolu

Już są! Właśnie dotarły do nas nowe pomoce Montessori z zakresu edukacji sensorycznej, językowej, matematycznej i kosmicznej.

Materiał Montessori

Chcielibyśmy przedstawić kilka bardziej interesujących:

Różowa Wieża należy do zestawu materiałów do kształcenia zmysłów. Składa się ona z dziesięciu kostek od 1cm3 do 10cm3. Praca dziecka z Różową Wieżą pomaga mu osiągnąć umiejętność wzrokowego oraz fizycznego (kostki różnią się wagą i rozmiarem więc dziecko musi użyć mniej lub więcej siły lub chwycić inaczej, by kostkę podnieść) rozróżniania wielkości. Ale nie tylko! Wymaga koncentracji i precyzyjnego prowadzenia ręki, szczególnie, gdy dziecko chce położyć najmniejszą kostkę na samym wierzchołku. Różowa Wieża jest również pośrednim krokiem w przygotowaniu do pracy z materiałami matematycznymi.
W końcu Różowa Wieża wprowadza dziecko w takie pojęcia językowe jak ‘duży’, ‘mały’, ‘większy niż’, ‘mniejszy niż’.

Materiał ten jest samokorygujący, ponieważ źle ułożona wieża albo się przewróci, albo nie wygląda poprawnie. Dziecko może więc odkryć i poprawić swój błąd bez pomocy dorosłego.

Na wideo warto zauważyć niezwykłą koncentrację dziecka pomimo innych spraw dziejących się obok, a także determinację i rzeczywiste zadowolenie z pracy, którego ukoronowaniem jest uśmiech:

Szorstkie Litery – nowatorska pomoc w nauce pisania i czytania

Szorstkie litery (z angielskiego sandpaper letters) to jeden z podstawowych materiałów w edukacji językowej w metodzie Montessori. Kiedy dr Maria Montessori odkryła szorstkie litery była wielce zdumiona z jaką łatwością dzieci uczą się pisać i czytać. Wystarczy tylko dać im możliwość dotykania palcami szorstkich liter alfabetu, by dokładnie poznały one ich kształy.
Szorstkie litery są jednym z najbardziej nowatorskich materiałów Montessori. Są kluczem do świata słów. Dzięki nim pisanie i czytanie znajduje się w zasięgu każdego dziecka.
Szorstkie litery i cyfry (ang. sandpaper letters and digits)

Ramki z elementami używanymi w ubraniach – guziki, rzepy, wstążki
Ramki z elementami używanymi w ubranich, czyli guzikami, rzepami i wstążkami są ważnym przygotowaniem dziecka do praktycznych zadań życiowych, takich jak samodzielne ubieranie się. Dzieci uwielbiają te przedmioty i używają ich przez długi czas, a sukcesy jakie osiągają mobilizują je do dalszej pracy, czynią radosnymi, rozwijają wiarę w siebie i umiejętność koncentracji.

Ramki - życie codzienne

Praca z ramkami daje dzieciom możliwość ćwiczenia bardzo precyzyjnych ruchów dłoni. Dzieci robią to bardzo powoli zwracając uwagę na każdy szczegół i powtarzając ćwiczenie wielokrotnie. Często dochodzą do momentu, gdy mają ochotę zapinać wszystkie możliwe zamki czy guziki, jakie znajdą w swoim otoczeniu czerpiąc z tego ogromną radość.