Kadra

Karolina Więckowska-Rudzińska
Pomysłodawczyni Harmonijki
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prywatnie mama Łucji, Jagny i małego Radka. Inspiruje mnie wolność i kreatywność dziecięca, ich spojrzenie na rzeczywistość nieograniczone schematami i konwencjami, beztroska. Wspieram działania na polu praktyki dziecięcej uważności, (https://uwaznoscdladzieci.pl/), świadomości ciała, emocji i myśli (met. Feldenkreisa), koncentracji i uwagi (met. Montessori). Każde dziecko jest niepowtarzalne i wyjątkowe. Każde wnosi mnóstwo radości do mojej pracy i życia. Uwielbiam pracę z dziećmi w każdym wieku – od najmłodszych, obserwując ich pierwsze kroki oraz pierwsze wypowiedziane słowa poprzez coraz starsze, zafascynowane światem i swoją samodzielnością, do takich, które po uzyskaniu gotowości szkolnej wchodzą na dalszą drogę edukacji. Jestem szczęśliwa tworząc przestrzeń w której znajduje się miejsce na beztroską radość w harmonii i zrozumieniu. Odkrywając razem z dziećmi otaczający nas świat sama uczę się na nowo dziecięcej wrażliwości. Cieszę się, że nasza Harmonijka jest placówką działającą i niosącą pomoc na wielu płaszczyznach. Wierzę, że poprzez partnerską współpracę z zespołem oraz rodzicami, możemy się wzajemnie inspirować się do kreatywnych działań i pracy.

„Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci, niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze.” Jesper Juul

Katarzyna Łukaszewska
Dyrektor ds. pedagogicznych
Jestem absolwentką PWSZ w Krośnie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jestem nauczycielem Edukacji wczesnoszkolnej z dziesięcioletnim doświadczeniem pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz Terapii pedagogicznej. Posiadam dyplom Zarządzania Oświatą. Dodatkowo prowadziłam zajęcia plastyczne, ponieważ uzyskałam tytuł zawodowy Plastyk (krośnieńskie PLSP). Pochodzę z Podkarpacia, a korzenie mam góralskie. Stąd moje zainteresowania wędrówkami po górach. W szczególności ukochałam Tatry, Bieszczady i Pieniny. Wieczorami gram amatorsko na gitarze.

Bartłomiej Baryza
Nauczyciel wychowania przedszkolnego: grupa Filemonki
Mam na imię Bartek, od 2015 roku pracuje z dziećmi. Aby móc rozwijać swój warsztat pedagogiczny skończyłem studia na kierunku pedagogika o specjalności edukacja elementarna i wychowanie fizyczne, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Staram się w każdym dziecku wychwycić to, co w nim najlepsze, tak by mogło dalej pogłębiać swoje zdolności i zainteresowania.

Aneta Witucka
Nauczyciel wychowania przedszkolnego: grupa Uszatki
Mam na imię Aneta i pochodzę ze Złotoryi, małej miejscowości leżącej w województwie dolnośląskim. Ukończyłam Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze, a później Socjologię na UAM w Poznaniu. Kilka lat pracowałam w jednym z poznańskich wydawnictw, które swoją ofertę kierowało m.in. do nauczycieli i pedagogów, aż w końcu sama postanowiłam nim pozostać. Podjęłam i ukończyłam studia podyplomowe w Poznaniu na kierunku Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna wraz z przygotowaniem pedagogicznym, spełniając tym samym swoje marzenia. Jestem osobą pozytywną, uśmiechniętą, cierpliwą i bardzo ciekawą dzieci, tego jakie są, co lubią, czego nie, co je smuci a co cieszy. W edukacji cenię wszelkie działania manualne, rolę muzyki, bajkoterapię, fascynujący świat przyrody i zwierząt oraz dobrą zabawę. Prywatnie jestem mamą 5 letniej dziewczynki i od roku wraz z rodziną mieszkam w Skórzewie. Poza tematami edukacyjnymi i wychowawczymi wolne chwilę wykorzystuje na słuchanie audiobooków, muzyki, audycji, czytaniu, fotografowaniu i odkrywaniu nowych inspiracji do działania.

Joanna Wojciechowska
Nauczyciel wychowania przedszkolnego: grupa Świetliki
Ukończyłam studia I i II stopnia Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu. Z pracą w przedszkolu związana jestem już od 13 lat. Od samego początku mojej przedszkolnej przygody zrozumiałam że to jest właśnie to czym chcę się zajmować. Przez ten czas poszerzałam swoje kompetencje przez uczestnictwo w wielu szkoleniach i kursach o tematyce edukacyjnej i wychowawczej. Praca z dziećmi daje mi ogromną radość i satysfakcję. Najważniejsze jest aby stworzyć dzieciom miłą i przyjazną atmosferę dzięki czemu dziecko czuje się bezpieczne i szczęśliwe. Zasada, którą kieruję się to nauka poprzez zabawę. Prywatnie jestem mamą Lilianki 5lat i Leona 2 lata z którymi uwielbiam spędzać aktywnie czas.

Adrianna Domagała
Nauczyciel wychowania przedszkolnego: grupa Włóczykije
Odkąd tylko pamiętam opiekowałam się dziećmi. Swoją przygodę zaczęłam jako opiekunka dla dzieci. Następnie uczestniczyłam w różnych wolontariatach, jednym z nich była Akademia Przyszłości. Przez ostatnie 4 lata pracowałam w żłobku, praca z maluchami pozwoliła mi zdobyć bagaż doświadczeń, a tym samym zrozumieć potrzeby dziecka od najmłodszych lat. Obecnie studiuję na 4 roku psychologii o specjalizacji psychologia kliniczna dzieci i młodzieży na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Istniejącą już wiedzę bogacę poprzez różnego typu szkolenia i kursy. W moich najbliższych planach jest rozpoczęcie kursu SI. Prowadzę różne zbiórki począwszy od Szlachetnej Paczki, Domów Dziecka czy zbiórki na schroniska. Dobro wraca ze zdwojoną siłą. W pracy z dziećmi dopasowuje metody do indywidualnych potrzeb dziecka. Największa nagrodą i motywacją do dalszego działania jest dla mnie jest uśmiech dzieci. W wolnym czasie uwielbiam podróże i odkrywanie nowych zakątków świata oraz wszelaki wachlarz aktywności fizycznych.

Anna Antończyk
Wychowawca żłobka: grupa Poziomki
Pasjonatka piękna i mama dwóch wyjątkowych dziewczynek. W pracy z dziećmi kieruję się nie tylko zdobytym doświadczeniem lecz także intuicją i empatią. Jestem bezpośrednia, zdecydowana i otwarta. Zależy mi na dobrym kontakcie z rodzicami naszych pociech dlatego zawsze służę pomocą, radą i rozmową. Uważam, że najważniejszą sferą każdego umysłu są emocje. I właśnie one stanowią podstawę do tego, by być wolnym, odważnym i spełniać marzenia. A dzieci wychodzą poza swoją „strefę komfortu”, dlatego każdy ich dzień jest przygodą i pasmem nowych doświadczeń. Niezwykłe jest też to, że one odbierają rzeczywistość spontanicznie i szczerze. I tego staram się uczyć od nich. Ja z kolei dokładam wszelkich starań, by Państwa pociechy czuły bezpieczeństwo, ciepło i bez obaw wyrażały swoje emocje. Poza pracą gram w siatkówkę, tańczę, rysuję. Interesuje mnie psychologia, poszerzam wiedzę na temat szczęśliwego życia, prawdy, form oderwania się od czasami niezrozumiałej rzeczywistości. A w niedalekiej przyszłości zamierzam szkolić się w mediacjach.

Katarzyna Ruskowiak
Wychowawca żłobka: grupa Malinki i projekty językowe ACE
Nazywam się Kasia Ruskowiak i jestem mamą dwóch wspaniałych dziewczynek. Skończyłam turystykę i rekreację I stopnia na Akademii Wychowanie Fizycznego i studia magisterskie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jestem bardzo empatyczną, wrażliwą i emocjonalną osobą, ale jednocześnie twardo stąpającą po ziemi i odpowiedzialną. U dzieci uwielbiam absolutnie wszystko – od zawsze lepkich rączek, poprzez nigdy nie zamykające się buzie, aż po widowiskowy sposób jedzenia. Mam świadomość, iż każde dziecko jest inne i patrzy na świat poprzez swoje doświadczenia. Ważne, byśmy potrafili to dostrzec i wspierać je na każdym kroku. Wiem, że dzieci należy traktować z szacunkiem, słuchać je i dużo z nimi rozmawiać. Takie postępowanie w połączeniu z dużą dawką spokoju i cierpliwości pomaga w rozwiązaniu każdego problemu. Wolne chwile spędzam z moimi dziewczynkami, razem tworzymy, pieczemy, chodzimy na spacery i dużo czytamy. Moją pasją jest rysowanie i malowanie, szczególnie dla dzieci. Mieszkałam za granicą w Wielkiej Brytanii i Norwegii, gdzie miałam możliwość obserwowania różnych metod wychowawczych i relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Doceniam znaczenie przebywania dzieci na świeżym powietrzu i rozwój dziecka poprzez zajęcia ruchowe. Zawsze moim marzeniem była praca z dziećmi i obserwowanie ich rozwoju.

Katarzyna Limański
Wychowawca żłobka: grupa Jeżynki
Mam na imię Kasia i jestem mamą już z 24 letnim doświadczeniem. Kocham dzieci, wszystkie są one dla mnie ziarenkiem życia, które potrafię otoczyć opieką, ciepłem, radością i zrozumieniem. To im należy się największa uwaga i wskazanie drogi w pierwszych jakże ważnych okresach poznawania świata. Dla mnie nie ma nic piękniejszego od uśmiechu dziecka, jego zadowolenia i widocznych postępów w jego rozwoju. Wspólne zabawy poprzez wzbudzanie wyobraźni u maluszków to dla mnie priorytet. Wiem, że odkrywanie świata przez nasze dzieciaczki jest dla nich czasami niełatwe i trudne ale jeśli oddamy im całe swoje serce to ich życiowe początki staną się niezapomnianą cudowną przygodą. Od „ziarenka do przepięknego kwiatu” aby tak było musimy poświęcić się dzieciom w całości, uczyć ich wrażliwości, zrozumienia i jednocześnie dawać im przeżywać dzieciństwo z radością i uśmiechem na buźkach.

Marzena Karpińska
Wychowawca żłobka: grupa Truskawki
Od wielu lat pracuję z maluszkami, a ostatnie cztery lata pracowałam niedaleko, w Dąbrówce. Jestem absolwentką poznańskiego Liceum Sztuk Plastycznych i Studium Nauczycielskiego. Z natury jestem osobą pogodną, bardzo cierpliwą, z dużym poczuciem humoru. W pracy z dziećmi kieruję się sercem. Uwielbiam odkrywanie ich talentów, umiejętności oraz obserwowanie jak pięknie poznają świat. Pasjonuje mnie sensoplastyka, zajęcia z różnymi materiałami, które mamy w zasięgu ręki. Prywatnie jestem mamą dwóch, dorosłych synów. W wolnych chwilach zbieram zioła i fotografuję przyrodę. Jestem zapaloną czytelniczką i fanką zdrowego stylu życia. Postaram się być „fajną ciocią”.

Santana Figiel
Obsługa sekretariatu
Jestem absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku pedagogika specjalna – logopedia. Przede mną ostatni rok studiów magisterskich, również związanych z logopedią. Posiadam uprawnienia do pracy z podopiecznymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych i nie tylko. W pracy cenię sobie przede wszystkim aktywną pracę z dziećmi, dlatego czynnie włączam się w różnego rodzaju gry i zabawy będąc nie tylko opiekunem ale i uczestnikiem. Najważniejszą cechą w pracy z dziećmi jest dla mnie empatia, to dzięki niej potrafię nie tylko słyszeć ale i rozumieć potrzeby dzieci. Podstawę mojego doświadczenia stanowią licznie przepracowane godziny praktyk studenckich w placówkach oświatowych. Opiekowałam się również dziećmi do trzeciego roku życia. Ukończyłam szkolenia z zakresu logosensoryki i efektywnych metod wywoływania głosek. Poszerzając swoją wiedzę, staram się zrozumieć jak wychowanie i edukacja wpływają na rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia. Wychodzę z założenia, że dzieci wnoszą światło w nasze życie, a jako dorośli możemy pomóc im naprawdę rozbłysnąć.

Karolina Frontczak
Pomoc wychowawców
Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyłam studia na kierunku filologia polska ze specjalnością nauczycielską i logopedyczną na poziomie licencjatu, obecnie jestem na finiszu studiów magisterskich. Swoje doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywałam na praktykach kierunkowych w szkołach, przedszkolach i żłobkach, prowadząc zajęcia oraz terapię logopedyczną.
Od dwóch lat pracuję w przedszkolu. Tworzyłam także zajęcia taneczne dla przedszkolaków, teraz zabiorę ich w podróż z Lwem Lolkiem w programie „Kreatywna gimnastyka”. Dla dzieci żłobkowych przygotowałam (moją ulubioną) Sensoplastykę, kończąc kurs Trenera I stopnia. Kocham w dzieciach tę wolność i kreatywność, którą mogą pokazać w trakcie tych zajęć. Od 3 lat prowadzę animacje dla dzieci na różnego rodzaju eventach. Taka praca daje mi wytchnienie, pozwala na szaleństwo i wyzwala ogromne pokłady energii – w dzieciach i we mnie. Moim konikiem jest face painting, a pomalowane, zadowolone twarze dzieci w lustrze – najlepszą nagrodą za pracę.

Julia Torba
Pomoc wychowawców
Mam na imię Julia, obecnie studiuję pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chcę również ukończyć studia podyplomowe logopedyczne. Od zawsze panowałam swoją karierę zawodową nastawioną na kontakt z najmłodszymi. Jestem osobą otwartą, uśmiechniętą i dążącą do wyznaczonych sobie celów. Ciekawi mnie szybki proces dorastania dzieci i ciągłe zmiany, które można wówczas w nich zaobserwować. Lubię aktywny styl życia, a tego przy dzieciach nie brakuje. W wolnym czasie dużo czytam i jeżdżę na rowerze.

Michalina Przysiecka
Pomoc wychowawców
Mam na imię Michalina, jestem studentką pedagogiki specjalnej ze specjalizacją logopedia na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od trzech lat co roku w okresie wakacyjnym mam przyjemność pracować jako animatorka, organizując gry i zabawy dla najmłodszych. Chętnie zdobywam doświadczenie w pracy z dziećmi, aby móc to wykorzystać w przyszłej pracy pedagoga.
Jestem osobą pełną energii, otwartą i nastawioną pozytywnie do życia.

Oliwia Zieleniak
Pomoc nauczyciela
Mam na imię Oliwia i jestem studentką filologii polskiej ze specjalizacją nauczycielsko-logopedyczną. Do chęci zdobycia doświadczenia w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i żłobkowym zainspirowała mnie moja mama – nauczycielka wychowania przedszkolnego z dwudziestopięcioletnim stażem pracy. Jak można się domyślić, to właśnie po mamie odziedziczyłam zamiłowanie do pracy z najmłodszymi. Lubię spędzać czas w towarzystwie dzieci i uważam, że mam szczęście mogąc uczestniczyć w procesie ich edukacji każdego dnia. Praca, zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu jest dla mnie piękną przygodą, która nigdy nie jest nudna i monotonna.

Magdalena Smolarek
Logopeda: gimnastyka buzi i języka
Pani Magda jest pedagogiem, logopedą i medioznawcą. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na dwóch specjalnościach – Edukacja Europejska (Pedagogika), Medioznawstwo (Filologia Polska i Klasyczna). Zainteresowana problematyką kultury materialnej i jej wpływem na socjalizację i wychowanie dzieci postanowiła rozpocząć studia doktoranckie na WSE UAM w Poznaniu. W trakcie tych studiów zaczęła także pogłębiać swoją wiedzę na temat zaburzeń mowy, co zaowocowało ukończeniem podyplomowych studiów z zakresu logopedii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.W pracy z dziećmi najbardziej docenia możliwość wpłynięcia na ich prawidłowy rozwój (poprzez ćwiczenia słuchowe, oddechowe, artykulacyjne, fonacyjne i inne). Motywuje ją fakt odnoszenia przez jej podopiecznych choćby najdrobniejszych sukcesów. Podczas zajęć stara się uwzględniać indywidualne potrzeby każdego dziecka, z jakim współpracuje, dopasowując do niego konkretne metody terapii. Prywatnie interesuje się balbutologopedią (jąkaniem), muzyką jazzową, fotografią portretową, podróżami.

Agnieszka Berlińska
Lektor języka angielskiego Early Stage

Mam na imię Agnieszka i jestem Auntie Aga –  ciocią od języka angielskiego:).  Ukończyłam Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od lat poszerzam swoją wiedzę i kwalifikacje na studiach podyplomowych (m.in. edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna), szkoleniach i warsztatach. W 2017 roku w Anglii, zdobyłam międzynarodowe kwalifikacje do nauczania języka angielskiego (dyplom CELTA). Pracowałam zarówno jako lektor jak i w placówkach oświatowych. Posiadam doświadczenie w edukacji z dorosłymi i młodzieżą, ale to właśnie praca i z najmłodszymi przynosi mi największą satysfakcję i spełnienie. Od ponad 10-ciu lat wprowadzam zarówno małe, jak i te nieco większe dzieci w przygodę z językiem angielskim. I choć z mojej perspektywy ta przygoda jest przemyślana i zaplanowana, dla Nich ma być przede wszystkim wielką frajdą, świetną zabawą i ciekawym doświadczeniem. Mówię o sobie jako o nauczycielu “dywanowym” bo to właśnie tam dzieją się magiczne rzeczy, jest miejsce na zabawę, ruch i tak ważną dziecięcą spontaniczność. Podczas moich zajęć, gdy tylko zamykają się drzwi staram się być “tu i teraz”, całym sercem robiąc najlepiej to, co potrafię. Bycie pilotem, pogodynką, drzewem albo wesołym autobusem “po angielsku”, który zabiera na wycieczkę?… nie jest już dla mnie wyzwaniem:). Jestem zwolenniczką tzw. metody naturalnej, która zakłada stosowanie języka obcego w sposób niewymuszony, także w codziennych sytuacjach. Dlatego dużo i często mówię na zajęciach po angielsku. . Bardzo ważna jest dla mnie relacja z drugim człowiekiem, bez niej trudno o jakiekolwiek sukcesy…Uważam, że w każdym dziecku drzemią talenty i rolą dorosłych jest je odkrywać i obserwować, wspierając dzieci by mogły je w sobie rozwijać. Na zajęciach staram się być po prostu autentyczna, wiem – po latach doświadczenia – że mali-wielcy ludzie to doceniają.

Na mieście mówią, że często się uśmiecham i nie brakuje mi entuzjazmu. Praca z dziećmi to dla mnie niekończąca się przygoda, za każdym razem inna, ciekawa, nowa. Wiele się od nich uczę. Prywatnie od niespełna dwóch lat odkrywam niepoznane dotąd, zdecydowanie niezwykłe zakątki bycia mamą cudownego małego Chłopca.  Bycie rodzicem sprawiło, ze wiele odkrywam na nowo. Prywatnie i zawodowo są mi bliskie filozofie Jespera Juula oraz Marshala Rosenberga.

Laurencja Kurkiewicz
Położna, ratownik medyczny
Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego, Wielkopolskiego Centrum Edukacji Medycznej, a także Wyższej Szkoły Bankowej – kierunek Organizacja i Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi, instruktorem pierwszej pomocy oraz masażu Shantala. W żłobku dbam o bezpieczeństwo dzieci a także kontroluje ich rozwój fizyczny (waga, wzrost ) i zdrowotny. Służę radą i wsparciem dla nauczycieli i rodziców. Doświadczenie zdobywałam pracując wiele lat w szpitalu na różnych oddziałach oraz pogotowiu ratunkowym. Ponadto brałam udział w wielu kursach i szkoleniach aby zdobywać nową wiedzę i móc wykorzystać ją efektywnie w pracy.

Agnieszka Błasiak
Edukator, leśnik
Pani Agnieszka to osoba którą pasjonuje cały świat, od najdrobniejszych organizmów po zależności rządzące ekosystemami. Z podopiecznymi przedszkola łączy ją dziecięcy entuzjazm do poznawania każdego elementu przyrody i środowiska. Absolwentka Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dla której studia na obu kierunkach stały się podstawą do rozpoczęcia badań na pograniczu paleologii, ekologii i nauk leśnych (jest doktorantką 3 roku). Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała podczas wieloletniej służby w Związku Harcerstwa Polskiego oraz podczas studium pedagogicznego.

Inga Maik i Violetta Lewandowska
Zespół kuchenny
Dwie szalone dziewczyny z wykształceniem zupełnie nie podobnym do gastronomicznego..za to kochają jedzenie! a jeszcze bardziej gotowanie! Wszystko się zaczęło, gdy się spotkały w jednej kuchni. Spodziewały się piorunów, bo przecież „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść…” ale były tylko fajerwerki! Codziennie zapraszają dzieci do pachnącej podróży po kulinarnym świecie pełnym świeżych i pięknych warzyw, soczystych i kolorowych owoców, a także morza aromatycznych przypraw, pożywnych kasz, śniadaniowych owsianek i mnóstwa zdrowych słodkości. Jak na zwolenniczki zdrowego jedzenia przystało, starają się przekonać maluchów do niecodziennych potraw takich jak kotlety z buraka, „hot-dogi” z marchewki, smalczyk z fasoli, krem z groszku czy wegańskie ciasta z owocami. Dziewczyny są pełne energii i gotowe na nowe wyzwania, zależy im aby dzieci jadły zdrowo i smacznie, a słowa „Ciociu było pyszne, poproszę jeszcze!!” są tym, co najpiękniejsze w tej pracy!